Często słyszy się przeciwstawne opinie dotyczące trzymania zwierząt w ogrodach zoologicznych. Chociaż mogą istnieć przypadki potwierdzające to stwierdzenie, w rzeczywistości miejsca te zostały niesprawiedliwie potraktowane – zwłaszcza w ostatnich latach, przyczyniają się one w ogromnym stopniu do rozmnażania, rehabilitacji i ewentualnego wypuszczania na wolność zagrożonych gatunków i tylko dzięki wsparciu i opiece ich pracowników byłyby w stanie przetrwać. Są one również schronieniem dla wielu zwierząt pochodzących z nielegalnego handlu i dzięki tym przestrzeniom wiele z nich przeżywa.
Historycznie, ogrody zoologiczne zaczęły się jako kolekcje zwierząt z całego świata, jako symbol statusu i władzy wśród rodzin królewskich. Okazy pozyskiwano z ich naturalnego środowiska i uważa się, że sposób ich pozyskiwania był okrutny, podobnie jak warunki, w jakich były przetrzymywane, a do tego dochodzi fakt, że nie istniały jeszcze żadne międzynarodowe umowy regulujące lub zakazujące przemieszczania dzikich zwierząt z jednego miejsca na drugie.
Z czasem motywacją przestała być indywidualna przyjemność, a zaczął być zysk pieniężny, więc ogrody zoologiczne stały się atrakcjami służącymi rozrywce ludzi i stały się popularne. Na szczęście pod koniec ubiegłego wieku, dzięki grupom ochrony przyrody, sytuacja zaczęła się zmieniać. Obecnie ogrody zoologiczne nie są już tylko centrami rozrywki.
Repopulacja osobników
Trzymanie zwierząt w niewoli stwarza możliwość stworzenia odpowiednich strategii powrotu zagrożonych zwierząt do ich ekosystemów jako praktycznego sposobu przywrócenia siedlisk wymarłych gatunków.
Ideałem jest, aby zwierzęta mogły przebywać na wolności, ale niestety utrata i fragmentacja siedlisk zmniejsza szanse gatunków na przetrwanie w naturalnym środowisku w dłuższej perspektywie i jest to problem zagrażający gatunkom, z których część już wyginęła na wolności, więc te gatunki mają swoje ostatnie okazy w ogrodach zoologicznych. Z drugiej strony, ogrody zoologiczne są ważnym źródłem finansowania projektów ochrony przyrody z udziałem dzikich zwierząt żyjących na wolności. Czy po przeczytaniu artykułu nabrałeś ochotę na odwiedzenie ogrodu zoologicznego? Poznaj ZOO Safari w Borysewie.