Rośnie liczba psów z nadwagą w naszych domach. Jednak, aby zachować ich zdrowie i zapewnić im długie życie, ważne jest, aby zrzuciły zbędne kilogramy.
Czy mój pies ma nadwagę?
Nasze rasy psów mogą się bardzo różnić pod względem wielkości i budowy. W każdym razie, kilka prostych kroków może pomóc Ci dowiedzieć się, czy Twój pies jest zbyt gruby. Połóż delikatnie ręce na żebrach psa. Jeśli nie możesz ich wyczuć bez wywierania nacisku, a patrząc na niego z góry nie widzisz wcięcia w talii, czas przejść na dietę. Dlaczego jest to takie ważne? Psy z nadwagą częściej cierpią na pewne choroby niż ich odpowiedniki o normalnej wadze. Mają też krótszą średnią długość życia, żyją średnio o dwa lata krócej niż szczupłe psy.
Psy z nadwagą: pomoc od lekarza weterynarii
Jeśli uważasz, że Twój pies jest za gruby, zabierz go do weterynarza. Będzie on w stanie określić, czy i w jakim stopniu pies ma nadwagę oraz wykluczyć ewentualne przyczyny zdrowotne. Weterynarz następnie zaleci zdrową metodę, aby pomóc psu schudnąć prawidłowo. Najpierw ustalana jest waga docelowa i dzienna dawka pokarmowa. Zalecana ilość karmy jest oparta na idealnej wadze zwierzęcia. Początkowa dzienna dawka pokarmowa powinna być dostosowana do postępów i utraty wagi zwierzęcia. Celem powinna być redukcja wagi o maksymalnie jeden do dwóch procent tygodniowo.
Na co należy zwrócić uwagę przy zmianie karmy?
W celu osiągnięcia wyraźnego zmniejszenia spożycia energii, a tym samym pożądanej utraty wagi, zwykle konieczne jest, aby dać psu tylko połowę wcześniejszych kalorii. Nie zaleca się jednak stosowania diety FdH (jedzenie tylko połowy) z normalnym pożywieniem. Dzieje się tak dlatego, że karma jest tak zaprojektowana, aby dostarczać wszystkie niezbędne witaminy, minerały i pierwiastki śladowe w zależności od wagi. Jeśli pies z nadwagą zjada tylko połowę swojej racji żywieniowej, w dłuższej perspektywie pojawią się objawy niedoborów tych składników.
Kolejną wadą diety FdH jest brak efektu sytości, gdyż żołądek nigdy nie jest całkowicie pełny. Pies zacznie błagać o więcej, a nawet kraść jedzenie. Niektórzy nawet zaczynają protestować, na przykład nie załatwiając się tam, gdzie powinni. Zamiast tego należy zmienić psu karmę na specjalną dietę redukcyjną. W każdym razie nie zapominaj, że nadwaga, która była tam przez długi czas, nie znika w ciągu kilku tygodni. Diety trwają miesiącami. Nawet po tym, nadal trzeba będzie trzymać się większości środków, aby zapobiec psa od odzyskania utraconej wagi.
Karma dla psów z nadwagą: na co zwracać uwagę?
Dobre karmy dla psów pochodzą od renomowanych producentów, którzy rygorystycznie monitorują produkcję i podają informacje o wartościach odżywczych i składnikach. Czy Twój pies tylko trochę przybrał na wadze, czy jest już za gruby? W tym drugim przypadku warto stosować karmę dla psów z nadwagą zalecaną przez lekarza weterynarii.